Neden Selva

5 kıtada, 60'dan fazla ülkede Selva tüketiliyor!
Selva kurulduğu ilk günden itibaren ülkemizin en önemli un, irmik ve makarna ihracatçısı olmuştur. Bugün 5 kıtada 80'nin üzerinde ülkede selva satılıyor. Dünya insanının ortak lezzet anlayışına hitap edebilen Selva'yı, Japonya'dan Somali'ye, Avustralya'dan Trinidad Tobago'ya kadar dünya insanı lezzetin büyüsünü Selva'da buluyor. Ve onlar Selva'ya "Magic of taste" diyor.
Selva, tekrar ısıtılıp ilk lezzetiyle tüketilebiliyor!
Selva makarnanızı keyifle pişirdiniz ve afiyetle yediniz. Ama bir miktar makarnanız arttı. Olsun, korkmayın. Pişmiş selva makarnanın artan kısmını buzdolabında kapalı bir kapta saklarsınız, iki gün sonra dahi çıkarıp tekrar ısıttığınızda makarnanız ilk günkü lezzetini, kıvamını ve rengini, lapalaşmadan korur.
Selva tesisleri sürekli kontrol altında tutuluyor!
Selva'nın üretim tesisleri haşerelere karşı monitörlerle donatılmış olup, her an kontrol ediliyor. Bayi depoları da sürekli denetleniyor. Özel klima sistemi ile üretim ve depo binası içerisinde, artı hava basıncı oluşturularak, dışarıdan toz girmesine müsaade edilmiyor.
Selva, dört mevsim aynı lezzeti sunuyor!
Selva'nın üretim tesisleri özel yalıtımlı termos bina yapısı, bilgisayar kontrollü ısı ve nem dengesi sayesinde yaz ve kış aynı iklimde üretim imkânı verir. Yeni doğan bebeklerin ısı ve nemi standart olan kuvözlerde ilk anlarını geçirdiği gibi Selva bebeği de adeta kuvözde üretiliyor. Bu ise sizin yaz kış aynı lezzette ve aynı kalitede Selva ürünleri tüketebilmenizi sağlıyor.
Selva, yüksek ısı teknolojisiyle üretiliyor!
Selva, makarna üretim teknolojisinde yüksek ısı teknolojisiyle üretiliyor. Eski sistemlere göre daha yüksek ısıda kurutulan makarna daha homojen görünümde olduğundan; piştiğinde dağılmıyor, yapışmıyor ve tabakta diri duruyor. Selva, ziyafet sofralarınızda sizi mahcup etmeyecek bir üretim felsefesinin ürünüdür.
Bu pakete metal giremiyor!