Haberler

Uzun Orucun Kurtarıcısı Makarna

Ramazan Ayı, uzun ve sıcak yaz günlerinde devam ederken, oruçlu olduğumuz gün boyu kendimizi enerjik ve tok hissetmemiz için sahur sofrasında tükettiklerimize dikkat etmek zorundayız.

UZUN ORUCUN KURTARICISI

MAKARNA

 

Ramazan Ayı, uzun ve sıcak yaz günlerinde devam ederken, oruçlu olduğumuz gün boyu kendimizi enerjik ve tok hissetmemiz için sahur sofrasında tükettiklerimize dikkat etmek zorundayız. Soframızda hem hafif, hem de tok tutan yemekleri bulundurmak çok önemli. Ayrıca günlük yaşamda zihinsel ve bedensel gayret sarf eden insanlar bu uyarıyı dikkate almalı.

 

Bizim Usul Makarna üreticisi Selva Gıda, 15 – 16 saat süren uzun yaz günlerindeki oruçlu anlarımızın daha kolay geçebilmesi için sahurlarda bol bol makarna tüketilmesini öneriyor. Sindirimi ve emilimi (hazmı) yavaş gerçekleşen makarna uzun süre tokluk hissi verebiliyor. Sahurda tüketilen makarnanın daha uzun süre tok tutabilmesi için ise paketin üzerindeki pişirme sürelerine uymak çok önemli. Durum Buğdayı’ndan yapılan ve dişe dokunur (az pişirilen) makarnadaki karbonhidratlar (enerji veren besin maddeleri) düşük glisemik indeksi (yiyeceklerin yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızı) nedeniyle yavaş yavaş sindirilmektedir. Bundan dolayı yavaş salınımlı karbonhidratların oruçlu iken fiziksel ve zihinsel performansı artırıcı, faydalı etkileri bulunmaktadır.

 

Geçmişten günümüze doğru tekrar göz attığımızda, “atalarımız sağlıklı beslenebilmek için makarnayı rahatlıkla tüketiyorlardı”. Türk Yemek Kültüründeki erişte sahurlarda tüketilir gün boyu daha rahat oruç tutulurdu.

 

 

Kaynak: Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) tarafından yayınlan “Bilimsel Yönleriyle Makarna” adlı kitaptan alıntıdır.