Haberler

Selva’nın Sırrı Mutfaklara Taşındı

Makarnanın ana yemek olarak algılanması ve Türk mutfağına uygun makarna yemekleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapan Selva, 40’tan fazla tarifi kamuoyuyla paylaştı.

Selva Makarna’nın “Lezzet Şöleni” Büyük Beğeni Topladı

Selva’nın Sırrı Mutfaklara Taşındı

Makarnanın ana yemek olarak algılanması ve Türk mutfağına uygun makarna yemekleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapanSelva, 40’tan fazla tarifi  kamuoyuyla paylaştı.
 
Ortaköy Feriye Lokantası’nda gerçekleşen basın toplantısına Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, İttifak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Akman, Selva Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Osman Baydar, Türk Mutfak Vakfı Genel Müdürü Hilal Nuhoğlu, şirket yöneticileri ve kalabalık bir gazeteci topluluğu katıldı.
 
Açılış konuşmalarının ardından Selva Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Osman Baydar ve Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Selva Makarna’nın yeniliklerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.
 
Türk Mutfak Vakfı Genel Müdürü Hilal Nuhoğlu’nun da bir konuşma yaptığı basın toplantısında, gerçekleşen sunumun ardından yemeğe geçildi. Yemekte katılımcılar, Selva Makarna’nın Türk Mutfağı’na sunduğu birbirinden özel makarna çeşitlerini ilk kez tatmanın ayrıcalığını yaşadı.
 
Selva Makarna’nın “lezzet şöleni” katılımcılardan büyük beğeni topladı.