Haberler

Selva, 6. Kez Üstün Lezzet Ödülü’ne Layık Görüldü

Selva Makarna, merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından, bu yıl 6. kez ‘Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldü. Kör tadımlar sonucunda yapılan değerlendirmeyle ödül alan Selva Gıda, 2013 yılından bu yana 6 yıldır sıra dışı lezzet unvanı alıyor.

Anadolu’da ürettiği ürünlerin yüzde 50’sinden fazlasını dünyanın 90’dan fazla ülkesine ihraç eden Selva Gıda, gıda alanında tat ve kalite konusunda en önemli ödüllerden biri olarak kabul edilen ‘Üstün Lezzet Ödülü’nün bu yıl da sahibi oldu. Merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) Selva Makarna’yı altıncı kez ‘Üstün Lezzet Ödülü’ ile ödüllendirdi. Böylece, 6 yıldır üst üste ‘Üstün Lezzet Ödülü’ alan Dünya’daki tek makarna markası olma unvanını elde etti.

Kurulduğu günden bu yana sektöründe ilklere imza atan ve insanlara sağlık ve besleyiciliği bir arada sunan Selva Gıda, bu yıl da 175 kişilik şef ve tadım uzmanları tarafından yapılan kör test tadımlarla ödül aldı. Marka ismi gizlenerek yapılan testlerde ürünler; ilk izlenim, renk, koku kontrolünün ardından, ağızda bıraktığı tat ve bununla birlikte ürünün dokusu dikkate alınarak derecelendiriliyor.

2005 yılından bu yana verilen Üstün Lezzet Ödülü’nde toplam puanı yüzde 90 ve üzerinde olan ürünler, ‘sıra dışı’ olarak değerlendiriliyor. Selva Gıda da 90’ın üzerinde puan alarak bu kategoride ödüllendirilen markalar arasına ismini altıncı kez yazdırmayı başaran Dünya’daki ilk makarna markası oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Selva Genel Müdürü Özkan Koyuncu; “Konya ovası başta olmak üzere Anadolu’da yetişen en kaliteli durum buğdaylarından ürettiğimiz ürünlerimizi tüketicimize sunuyoruz. İşimizi yaparken en vazgeçilmezimiz elbette ki kalite... Kalite anlayışımız doğrultusunda; insanlara sağlık ve besleyiciliği bir arada sunmayı hedeflerken lezzete de çok önem veriyoruz. Amacımız, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için insan sağlığı ile özdeşleşen, lezzetli ve doğaya zarar vermeyen ‘Gerçek Gıda’ üretmek. Altıncı kez aldığımız bu ödülle de tüketicilerimize en kaliteli ürünü, en iyi lezzette sunduğumuz uluslararası arenada bir kez daha tescillenmiş oldu. Bütün bu ödüller bizi hem çok gururlandırıyor hem de şevkimizi artırıyor.  Amacımız bu ödülü önümüzdeki yıl da alarak ‘Diamond’ ödülünün sahibi olmak ve yine sektörde bir ilke daha imza atarak Dünya’daki tek ‘Diamond’ ödüllü makarna markası olmak” dedi.

 

 

 

 

Okuyucularımız İçin İTQi Hakkında:

Avrupa'nın lezzet konusundaki lider bağımsız otoritesi iTQi,  şefler ve sömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet göstermektedir.

Ürünler, üzerinde herhangi bir ambalaj ve işaret olmadan kör tadım bazında değerlendirilmektedir.

En güvenilir takibi sağlayabilmek için her ürüne bir kod verilmektedir. Ürünler, değerlendirme sırasında üreticinin vermiş olduğu talimatlara göre hazırlanmakta ya da pişirilmekte ve evde olduğu gibi servis edilmektedir.

iTQi'ın tadım oturumları ile amacı her ürünün hedonik lezzetini ayrı ayrı ölçmektir. Her jüri üyesi, tattıkları ürün için Duyusal Analiz Raporunda puanlama yapmaktadır. Bu puanlama ürün lezzeti, aroma, yapı, koku, doku, tadım sonrası ağızda bıraktığı tat gibi kriterler dikkate alınarak yapılmaktadır

Üstün Lezzet Ödülü, mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içecekleri onaylayan ve her yıl verilen bir ödüldür. Ödüller 2005 yılından beri Brüksel, Belçika'da bulunan International Taste&Quality Institute (ITQi) tarafından verilmektedir. Ödül; aşçılar ve içecek uzmanları tarafından hazırlanan detaylı raporlar ve duyusal analizler de sağlamaktadır.