Basın Bültenleri

Ünlü Yemek Yazarları Selva'nın Fabrikasında Buluştular

Önceki gün Selva’nın Konya’daki fabrikalarını ziyaret eden Emine Beder, Sahrap Soysal ve Ayşe Tüter gibi usta yemek yazarları makarnanın buğdaydan ambalaja uzanan öyküsünü izledi. Makarnanın özünü inceleyen usta yemek yazarlarının yanı sıra Konya Gezisi’ne ajans, gazete ve dergilerden temsilciler katıldı.

ÜNLÜ YEMEK YAZARLARI SELVA’NIN FABRİKASINDA BULUŞTULAR
USTA YEMEK YAZARLARI MAKARNAYI MERKEZİNDE İNCELEDİ!

Yıllardır birçok şehirde pek çok farklı yörenin yemeklerini tadan, okuyucularına ve izleyicilerine birbirinden lezzetli yemek tariflerini sunan usta yemek yazarları bu kez makarnanın merkezindeydi.

Önceki gün Selva’nın Konya’daki fabrikalarını ziyaret eden Emine Beder, Sahrap Soysal ve Ayşe Tüter gibi usta yemek yazarları makarnanın buğdaydan ambalaja uzanan öyküsünü izledi.  Makarnanın özünü inceleyen usta yemek yazarlarının yanı sıra Konya Gezisi’ne ajans, gazete ve dergilerden temsilciler katıldı. 
Fabrika turunun ardından Selva ile ilgili bilgileri Yönetim Kurulu Üyesi Osman Baydar, Genel Müdür Mehmet Karakuş ve Pazarlama Müdürü Ahmet Nurullah Güler’den alan misafirler daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Müzeyi gezdikten sonra hep birlikte Şeb-i Arus törenlerini izleyen grup, akşam yemeğini Selva’nın Kule Site AVM’de bulunan restoranı Selvasefa’da yedi.
 
Selva’yı fabrikasında daha da yakından tanıdığını söyleyen Sahrap Soysal, “Türk halkı düşündüğümüzden daha fazla makarna tüketiyor. Selva’nın ‘Bizim usul makarna’ sloganı bu bakımdan çok yerini buluyor. Her birimizin evinde bulunan lezzetleri makarna ile birleştirmek çok akıllıca bir fikir.” dedi.
 
Yazı ve televizyon programları ilgiyle izlenen Emine Beder ise, “Makarna, hem pratik, hem ucuz hem de besleyici. Anadolu kültürünün çok eski bir değeri olan makarnayı yöresel lezzetlerle buluşturan Selva’yı tebrik ediyorum” diye konuştu.
 
Geziden oldukça memnun kaldığını dile getiren Ayşe Tüter ise, “El değmeden,  çok hijyenik ve teknolojik yollarla üretilen Selva’nın fabrikasını görmek lezzetinin sebebini daha iyi anlamama sebep oldu. Selva yöneticilerinin de işlerine olan tutkusuna hayran oldum” dedi.