Basın Bültenleri

Türk Makarna İhracatçısı, Dış Pazar Avantajını Kaybedebilir...

Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Türkiye’de bu yıl buğdayda üretimin 18 milyon tona çıkmasının beklendiğini, ancak kaliteli buğdayın yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Buğdayda Kalitenin Düşmekte Olduğunu Belirten Selva Gıda Uyardı:
“Türk Makarna İhracatçısı,

Dış Pazar Avantajını Kaybedebilir”

Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Türkiye’de bu yıl buğdayda üretimin 18 milyon tona çıkmasının beklendiğini, ancak kaliteli buğdayın yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Bu durumun makarna ihracatçısını zora soktuğunu belirten Karakuş, “Kaliteli buğdayı ithal etmek zorunda kalırsak, İtalya ile rekabet edemeyiz” dedi.


Türkiye’de makarna pazarında 3. büyük üretici olan ve 113 ülkeye ihracat gerçekleştiren Selva Gıda, makarnalık buğdayda kalitenin düşmesinden dolayı, Türk makarna ihracatçısının dış pazarda kalite ve fiyat avantajını kaybedebileceği uyarısında bulundu.
 
Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Uluslar arası Hububat Konseyi’nin (IGC) raporuna göre, kuraklık sorunu yaşanmayan bu yıl Türkiye’de buğday üretiminin 17 milyon tondan 18 milyon tona çıkmasının beklendiğini söyledi. Buğdayda verimin yüksek olmasına rağmen, kalitenin yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Karakuş, “Harman dönemi olmasına rağmen kaliteli buğday bulunamıyor. İç Anadolu’da 1 ton buğdayın yüzde 10’u birinci kalitede. İkinci kalite ürünü de dahil edersek makarna için 1 ton buğdayın ancak yüzde 25’i kullanılabiliyor” dedi.

 

‘İthal Etmek Zorunda Kalabiliriz’

 

Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayının lezzeti ve fiyatı konusunda Türkiye’nin İtalya ile yarıştığını anlatan Mehmet Karakuş sözlerine şöyle devam etti:

“Türk makarna sektörü, en büyük rakibi İtalya ile çok çeşitli pazarlarda avantajlı bir konumda rekabet ediyor. İki yıl önce kuraklık nedeniyle dünya çapında üretim ve kalite düştüğünde İtalya ile şartlarımız eşitlenmişti. Geçen yıl durum toparlanır gibi oldu. Ancak bu yıl kalite sorunumuz baş gösterdi. Bu nedenle yurtdışından elde etmeyi beklediğimiz ihracat avantajını kaybedebiliriz. Kaliteli buğdayı iç pazardan bulamaz ve hiç istemediğimiz halde ithal etmek zorunda kalırsak, o zaman dünya fiyatları üzerinden İtalya ile rekabet etmemiz zorlaşır”

2007’de Üretim Dibe Vurmuştu

Türkiye’de kuraklığın yaşandığı 2007 yılında yıllık buğday üretimi 17.5 milyon tondan 15 milyon tona kadar geriledi. IGC tahminlerine göre, 2008 yılında 17 milyon tona çıkan üretim, bu yıl 18 milyon ton seviyesinde seyredecek. Bu rakamla birlikte Türkiye’nin dünya buğday üretimindeki payı yüzde 2.8 olacak.

Makarna, Durum Buğdayından Üretiliyor

Ülkemizde makarnanın undan yapılması yasak. Türkiye’de üretilen makarnalarda durum buğdayı kullanılıyor.
Durum buğdayı, ekmeklik buğdaya göre protein açısından daha zengin, fazla su ve güneş istemiyor, özel şartlarda yetişiyor. Dünya üzerinde sadece İtalya, Kanada ve Türkiye’de üretiliyor. Makarna ise, bu özel buğdaydan elde edilen irmikle yapılıyor.
 
Selva Gıda, ürünlerinde ağırlıklı olarak, kehribar sarısı rengi ve lezzeti bakımından dünyaca üne sahip Anadolu Amber Durum Buğdayı irmiğini kullanıyor.
 
22 büyük makarna üreticisi bulunan Türkiye, ihracatta İtalya'nın ardından ikinci ülke konumunda.

Selva Hakkında

Makarnada Selva markasıyla dünya sofralarında yer alan Selva Gıda, bugüne kadar toplam 113 ülkeye ihracat yapmış ve bugün 60'ın üzerinde ülkeye ihracatını sürdürmektedir. Selva’nın en güçlü olduğu pazarların başında Japonya ve Uzak Doğu pazarı gelmektedir. Japonya'ya Türkiye'den yapılan makarna ihracatının yüzde 48'ini Selva Gıda tek başına gerçekleştirmektedir. Şirket, yüzde 36 oranında büyüdüğü 2008 yılında toplam 25.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.