Basın Bültenleri

TÜRK – JAPON İLİŞKİLERİNE BÜYÜK KATKI

Selva Gıda, Konya Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı ve Konya Japon Kültür Merkezi Derneği’nin işbirliğiyle 17-19 Eylül tarihleri arasında Koshimoto Town Oshima Adası’nda şehitler anısına anma töreni ve iki konser gerçekleştirildi

TÜRK – JAPON İLİŞKİLERİNE BÜYÜK KATKI

 

Ertuğrul Fırkateyn’i ve Mürettabatı’nın aramızdan ayrılışının 120.yılı dolayısıyla Koshimoto Town Oshima Adası’nda anma törenleri düzenlendi!

Selva Gıda, Konya Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet

Konservatuarı ve Konya Japon Kültür Merkezi Derneği’nin işbirliğiyle

17-19 Eylül tarihleri arasında Koshimoto Town Oshima Adası’nda şehitler anısına anma töreni ve iki konser gerçekleştirildi.  14 Temmuz 1889 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nu temsilen Japonya’ya hareket eden; dönüş yolunda büyük bir fırtınaya kapılarak batan ve geride yüzlerce şehit bırakan “Ertuğrul Fırkateyn”i, Türkiye- Japonya dostluğunun temellerini atmıştır.

 

O hazin gün Japonya Oshima Adası köylülerinin Ertuğrul Fırkateyn’i ve mürettabatını kurtarmak üzere gösterdikleri olağanüstü çabalar, iki ülke için eşsiz bir dayanışma ve dostluğun ilk adımları olmuştur.  Ertuğrul’un 120.yılı dolayısıyla ülkemizde 2010 yılının “Japonya Yılı”olarak ilan edilmesiyle düzenlenen etkinliklerden en önemlisini Konya üstlendi.  İki gün süren etkinlik 17 Eylül’de Oshima Adası’nda Ertuğrul Deniz Şahitleri Anıtı’nda Türk ve Japon heyetlerinin katıldığı anma töreniyle başladı. TörendeKushimoto Town Belediye Başkanı Katsumasa TashimaveTürk Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mevlüt Yaşar Kaltakcı’nın konuşmalarının ardından Deniz Şehitlerimizin manevi huzurundaKonya’dan getirilmiş olan“Vatan Toprağı”, şehitliğin içinde mozole üzerinde bulunan toprak sandığına serpildi.

17 Eylül akşamı ise Kushimoto Town Konser Salonunda, 120 yıldır memleketlerinden ayrı olan Ertuğrul Şehitleri anısına bir konser verildi.  Şehitlerin memleketlerine ait şarkı ve türküleri içeren bir repertuarla en güzel nağmeler şehitlerin ruhlarına armağan edildi. Anma programları kapsamında 19 Eylül’de Okayama’da düzenlenen ikinci konserde ise 19. yüzyıl Klasik Türk Müziği’nden örnekler sunuldu. Kaza sonrasında olağanüstü gayretlerle kurtarma çalışmalarını gerçekleştiren başta Oshima Köylüleri olmak üzere, kurtarma faaliyetlerine destek veren o bölgenin yerel yöneticilerine ithaf edilen konser, büyük ilgi gördü.  Okayama konserinin izleyicileri arasında Okayama Milletvekili ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ile Okayama Üniversitesi öğretim üyeleri de yer aldı.