Basın Bültenleri

Selva Makarna, ‘Kristal Lezzet Ödülü’ne sahip ilk ve tek makarna oldu

Selva Makarna, merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından, mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içeceklere verilen ‘Üstün Lezzet Ödülü’ne bu yıl 3. kez layık görüldü. Selva Gıda, üst üste 3 kez Üstün Lezzet Ödülü’nün sahibi olarak, Türkiye’de ve dünyada ‘Kristal Lezzet Ödülü’nü almaya hak kazanan ilk ve tek makarna markası oldu.

Üretiminin yüzde 60’ını dünyanın pek çok ülkesine ihraç eden Selva Gıda, gıda alanında tat ve kalite konusunda en önemli ödüllerden biri olarak kabul edilen ‘Üstün Lezzet Ödülü’nün bu yıl da sahibi oldu. Damak tadından ve lezzetinden ödün vermeyen Selva Makarna, merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi), tarafından lezzet ve kalite anlayışından dolayı üst üste 3. kez ödüllendirerek ‘Kristal Lezzet Ödülü’ne layık gördü.

Kurulduğu günden bu yana sektöründe ilklere imza atan ve insanlara sağlık ve besleyiciliği bir arada sunan Selva Gıda, 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi bu yıl da 120 kişilik şef ve tadım uzmanları tarafından yapılan kör test incelemelerinden başarı ile geçerek ödül aldı. Marka ismi gizlenerek yapılan testlerde ürünler;  ilk izlenim, renk, koku kontrolünün ardından, ağızda bıraktığı tat ve bununla birlikte ürünün dokusu dikkate alınarak derecelendiriliyor.

Kör tadımlar sonucunda yapılan değerlendirmeyle ödül alan ve ‘Kristal Lezzet Ödülü’nün de sahibi olan Selva, testler sonucunda dünyaca ünlü şeflerden üç yıldız alarak ‘Üstün Lezzet Ödülü’ne üçüncü kez layık görüldü. Selva Makarna’ları böylece ‘kalite ve lezzette istikrarlı’ anlamına gelen ‘Kristal Lezzet Ödülü’nün de sahibi oldu.

Sağlıklı beslenmenin en lezzetli adresi...

2005 yılından bu yana verilen Üstün Lezzet Ödülü’nde toplam puanı yüzde 90 ve üzerinde olan ürünler, ‘sıra dışı’ olarak değerlendiriliyor. Selva Gıda da 90’ın üzerinde puan alarak bu kategoride ödüllendirilen markalar arasına ismini üçüncü kez yazdırmayı başaran ilk ve tek makarna markası oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Selva Genel Müdürü Özkan Koyuncu; “25 yıldır, Konya ovası başta olmak üzere Anadolu’da yetişen en kaliteli durum buğdayından elde ettiğimiz ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. İşimizi yaparken en vazgeçilmezimiz elbette ki kalite... Kalite anlayışımız doğrultusunda;  insanlara sağlık ve besleyiciliği bir arada sunmayı hedeflerken lezzete de çok önem veriyoruz. Selva ürünleri ile “damak tadınızdan ve lezzetten ödün vermeden sağlıklı beslenebilirsiniz” diyoruz. Biz Selva olarak aldığımız ödülü vermediğimiz ödüne borçluyuz ve üretimde kalite standartlarımızdan asla taviz vermiyoruz. Üçüncü kez aldığımız bu ödülle de tüketicilerimize en kaliteli ürünü, en iyi lezzette sunduğumuz uluslararası arenada bir kez daha tescillenmiş oldu” dedi.