Basın Bültenleri

Selva, İstanbul'un Yıldız Şefleri ile Konya'da Buluştu

Selva Gıda’nın ev sahipliği ve sponsorluğunda Food in Life organizasyonuyla gerçekleşen “Konya Gastronomi Turu / Yıldız Şefler Buluşması” 3–4 Nisan 2010 tarihinde gerçekleşti. Etkinliğe İstanbul’un beş yıldızlı otel ve restoranlarından 30 mutfak şefi, gurme- yemek yazarları ve basın mensupları katıldı.

“KONYA GASTORONOMİ TURU”
SELVA, İSTANBUL’UN YILDIZ ŞEFLERİ İLE
KONYA’DA BULUŞTU!

Selva Gıda’nın ev sahipliği ve sponsorluğunda Food in Life organizasyonuyla gerçekleşen “Konya Gastronomi Turu / Yıldız Şefler Buluşması” 3–4 Nisan 2010 tarihinde gerçekleşti. Etkinliğe İstanbul’un beş yıldızlı otel ve restoranlarından 30 mutfak şefi, gurme- yemek yazarları ve basın mensupları katıldı.
 
İki gün süren gezide usta şefler ve basın mensupları, hem Konya’nın zengin mutfağını hem de tarihi mekânlarını yakından tanıma imkanı buldu. Gezinin birinci gününde Konya’nın büyülü atmosferiyle tanışan konuklar ardından Selva’nın fabrikasını gezdiler. Makarnanın buğdaydan ambalaja tüm üretim aşamalarını inceleyen yıldız şefler, makarnayı merkezinde keşfettiler.
 
Fabrika gezisinin ardından yapılan basın toplantısında “Konya Gastronomi Turu”na katılan tüm konuklara teşekkür eden Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş konuşmasında şunları belirtti: “2009’da Türkiye makarna pazarında pazar payımızı reklam kampanyası öncesine göre %55 büyüttük. Marka bilinirliğimizi ise %69 artırdık. Ülkemizin 3. büyük makarna markasıyız. 2010’da da tüketici karşısına sürprizlerle çıkacağız.”
 
Akşam saatlerinde Sema Gösterisini izleyen grup, ikinci günde de Beyşehir Gölü ve çevresinde lezzet ve tarih turunu sürdürdü. İstanbul’a dönmeden önce, akşam yemeğini Selva’nın deneysel restoranı Selvasefa’da yiyen konuklar, Selva’nın hem üretim koşullarını hem de lezzetini oldukça beğendiklerini dile getirdiler.
 
Hayatını misafirlerine güzel yemekler sunmaya adamış İstanbul’un 5 yıldızlı mutfak şefleri ve basın mensupları, Türk mutfağının zengin çeşitleriyle makarnayı buluşturan Selva’nın “Bizim Usul Makarna” yaklaşımını da desteklediklerini belirttiler. Kurulduğu günden bu yana kalite ve lezzetinden taviz vermeyen Selva, yenilikleriyle sektörün öncüsü olmaya devam edecek.  İlk gurme gezisini İstanbul’un şefleriyle yapan “Bizim Usul Makarna” Selva, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki şeflerle gurme turlarına devam edecek.
 

Konya Gastronomi Turuna Katılan Otel ve Restoranlar:

Polat Renaissance, Crowne Plaza, Dedeman İstanbul, Ceylan Intercontinental, Radisson Blue Bosphorus, Sheraton Ataköy, Radisson Airport, Lacivert Restaurant, BTA Catering, Ritz Carlton Otel, The Marmara Pera, Punto- Mirror Restaurant, Conrad Otel, Pera Palas Otel, Zarifi Restaurant, My City Ağaoğlu, Divan Asia İstanbul, Çınar Otel, Rixos Grand Ankara, Wow Hotels, Titanic Otel, Beltur-Hidiv Kasrı, Divan City-İstanbul, Byotell Otel, W Hotels, Sardunya Catering-Restaurant, Malta Köşkü, Fratelli La Bufalo, Maçka Brasserie…