Basın Bültenleri

Selva Geleneksel Lezzetlerimizi Yeniden Sofralara Getiriyor

Türk mutfağının eşsiz lezzetleri ile makarnayı birleştiren Selva, Şimdi de Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden mantı ve erişteyi yeniden sofranıza taşıyor.

Selva, Geleneksel Lezzetlerimizi Yeniden Sofralara Getiriyor...

Türk mutfağı’ nın eşsiz lezzetleri ile makarnayı birleştiren Selva, Şimdi de Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinden mantı ve erişteyi yeniden sofranıza taşıyor.

Lezzet ustası Selva, amber durum buğdayı irmiği ile zenginleştirilmiş, sanki evde yapılmışçasına muhteşem tattaki mantı ve erişte çeşitlerini sofralara yeniden taşıyor. Geleneksel damak tadımız, “Selva Mantı” ve “Selva Erişte” ile yeniden yaşatılıyor.

Selva’nı yeni Anadolu Lezzetleri gurubu; “Soyalı Mantı”, “Kepekli Mantı”, “Bol Kepekli Erişte” ve “Yumurtalı Erişte” olmak üzere 4 farklı çeşitten oluşuyor. Her biri 400 gr.lık paketlerde sunulan ürünler, geleneksel lezzetlere düşkün olan tüketicilerin ilgisini çekecek.

Selva mantı ve erişte çeşitlerinin diğerlerinden farkı, Anadolu amber durum buğdayı irmiği ile zenginleştirilmesinde saklıdır. Çünkü Anadolu amber durum buğdayı irmiği, ekmeklik buğday unundan; lezzet, renk ve besleyicilik bakımından oldukça farklıdır. Selva ’nın ürettiği bu özel lezzet ve kıvamdaki mantı ve erişteler, beslenme kültürüne yeni bir alışkanlık kazandıracak.

Mantı ve eriştenin, Anadolu’ da, irmik ve un karışımı ile yapılma geleneğinden esinlenen Selva, annelerimizin bu lezzet sırrını tüketicileriyle paylaşıyor. Ayrıca Türkiye’de ilk kez üretilen yarı mat ambalajında doğal ve ipeksi bir dokunuş hissi yaşayacağınız; un kokusu değil, irmiğin o enfes kokusunu alacağınız Selva Mantı ve Eriştelerin tadı damağınızda kalacak.