Basın Bültenleri

SELVA SERA LAZANYA VE TAGLİATELLE EXECUTİVE ŞEFLERLE TANITILDI

İttifak Holding’in bünyesinde bulunan ve sektörün en geniş ürün gamına sahip makarna firması olan Selva Gıda, yeni premium ürünleri olan Selva Sera Lazanya ve Selva Sera Tagliatelle’yi yaklaşık 40 mutfak şefinin de katıldığı görkemli bir lansmanla İstanbul’da tanıttı.

Markalı makarna ihracatının Türkiye’deki lideri Selva Gıda piyasaya yeni sunduğu Selva Sera Lazanya ve Selva Sera Tagliatelle ürünlerinin lansman toplantısını 6 Temmuz 2013, Cumartesi günü İstanbul’da düzenledi. Ağaoğlu My City Hotel’de yapılan ve Türkiye’nin yaklaşık 40 önemli mutfak şefinin de hazır bulunduğu lansman toplantısında ürünler hakkında geniş bilgi verilirken, Lazanya ve Tagliatelle ile yapılan birbirinden lezzetli yemekler de tattırıldı.

 

Selva İnovasyon Şampiyonluğunu Devam Ettiriyor

 

Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, lansman toplantısında yaptığı konuşmada Selva’yı ve premium ürünlerini anlattı. Selva’nın inovasyon ve yeni ürün geliştirme konusunda sektöründe öncü olduğunu kaydeden Karakuş, ürün gamında ve ihracat gücünde Türkiye’de lider olduklarının altını çizdi. Tüketici beklentilerini iyi analiz edip damaklara layık üstün lezzetler ürettiklerini anlatan Karakuş, Lazanya ve Tagliatelle’nin bu tatlardan ikisi olduğunu bildirdi. Karakuş, “Selva Sera Lazanya yüksek kalitede Durum buğdaylarından İtalyan teknolojisi ile üretilmektedir. Birbirinden lezzetli lazanya yemekleri için özel kıvamda, kalınlıkta ve diriliktedir. Uzun benmari süreleri için idealdir. Lazanyanızı önceden haşlamasanız dahi mükemmel sonuçlar alacağınız özel bir formül ve teknoloji ile üretilmiştir” dedi. Selva Sera Tagliatelle’nin de yüksek kalitede Durum buğdaylarından İtalyan teknolojisi ile üretildiğini vurgulayan Karakuş, “Kuş yuvası şeklinde, özel bir şekle sahiptir. Uzun erişte makarna Tagliatelle, özel tadıyla yüksek damak zevklerine hitap etmektedir. Bronz kalıpla üretildiğinden yüzeyi geleneksel, ev yapımı makarna gibidir. Sos tutma özelliği diğer makarnalara kıyasla daha fazladır. Uzun benmari süreleri için ideal diriliktedir” diye konuştu.

 

Aşçılar tam not verdiler

 

Ağaoğlu My City Hotel İstanbul koordinatör şefi Rafet İnce; Selva Sera Lazanya ve Tagliatelle’nin üretim aşamasında baştan sona kadar ürünü test ettiğini ve ken kendisinden tam not aldığına değinirken İnce, lezzet ve görünüm bazında ürünlerin üst seviyede olduğunu anlattı. Lansman sırasında Selva’nın yeni ürünlerini tadan aşçılar da Selva Sera Lazanya ve Tagliatelle’ye tam not verdiler.