Basın Bültenleri

Lezzetinle Yarış Damak Tadınla Barış

78. Uluslararası İzmir Fuarı’nın son gününe Selva Makarnaları tarafından düzenlenen “Lezzetinle Yarış, Damak Tadınla Barış” lezzet yarışması damgasını vurdu.

Lezzetinle Yarış Damak Tadınla Barış

78. Uluslararası İzmir Fuarı’nın son gününe Selva Makarnaları tarafından düzenlenen “Lezzetinle Yarış, Damak Tadınla Barış” lezzet yarışması damgasını vurdu.

Selva Makarna’larıyla Ege lezzetlerini birleştiren İzmirliler üç kişiden oluşan Selva jürisine evlerinde pişirip getirdikleri Selva makarnalarını tattırdılar. Selva Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Yemek Yazarı Nefise Yener ve Lorbi Halkla İlişkiler Şirketi Başkanı Mustafa Kaya’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda 25 lezzet arasından Nilüfer İftel Elgin, kabaklı, Ege tulumlu, lorlu makarnası birinci olurken, ikinciliği börülceli makarna ile Mervenur Kuvrağ, üçünçülüğü ise kıymalı beğendili makarnasıyla Cande Özcan aldı

Selva standında yarışma öncesi bir paket Selva makarnasını alan lezzet meraklıları evlerinde Ege lezzetleriyle farklı tarifler denediler. Büyük ilgiyle karşılanan yarışmada misket köfteliden pastırmaya, bamyadan dönere, börülceden karidesliye birçok lezzet Selva makarnayla buluştu, jüri üyeleri erkeklerin de katıldığı yarışmada yemekleri değerlendirirken oldukça zorlandı. İlk üçe giren yarışmacılara birbirinden güzel mutfak setleri hediye edildi.

Selva Genel Müdürü Mehmet Karakuş “ Uzun çalışmalar sonucunda Türk insanın nasıl makarna yediğini tespit ettik, genellikle yüzde 85’i sadece yoğurtlu, kıymalı ve ketçaplı yediğini belirtti, biz de bunu geliştirmeyi düşündük ve böyle bir organizasyona gittik, İzmirlilere makarnamızla evlerinizdeki lezzetleri buluşturun dedik ve ortaya çok güzel sonuçlar çıktı. Sadece yarışmacılar değil izleyiciler de makarnanın çok farklı şekillerde yapılabileceğini gördü. Bunu Karadeniz’de yapsak biliyorum ki birçok hamsili tarif gelecek.’ Dedi.

Selva’yı 1988 yılında un ve irmik üretimi için kurduklarını 1998 yılında makarna sektörüne adım attıklarını belirten Karakuş, “Sektörün en genç firmasıyız, Anadolu Amber Buğdayının en iyi kalitede yetiştiği bölgede üretim yapmaktayız ürünlerimizin yüzde 50’sini iç, yüzde 50’sini ise dış piyasaya ihraç ediyoruz. Toplam 113 ülkeye makarnalarımız ulaşıyor. Bu ülkelerden 60’ına ürünlerimiz düzenli olarak gidiyor.2007-2008 yıllarında Türkiye’nin makarna ihracat lideriydik. İç piyasada da 2009’un ilk altı ayı dahil en büyük makarna firmasız.”dedi


Jüri üyesi olan Lorbi Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Mustafa Kaya,’Dünyanın birçok yerinde makarna yedim ama Ege’li kadınların pişirdikleri makarnaların lezzetleri daha güzel. Börülce den kabağa kadar her şey makarnayla birleşmiş ve çok güzel lezzetler oluşmuş’ dedi

Yeni Asır Yemek Yazarı Nefise Yener ise, ‘Makarnanın en güzelini en lezzetlisini burada tattım. Böyle bir yerde bulunduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim için çok tarifli bir yemek yarışması oldu. Bunları gazetemdeki köşemde tek tek yazacağım. Herkesin de bu lezzetlerle tanışmasını istiyorum’ dedi.
 
Lezzet yarışmasının ardından Selva standında sırayı makarna yeme yarışması aldı. Makarna severler çocuklar ve yetişkinler olmak üzere 2 kategoride yarıştılar ve ortaya çok renkli görüntüler çıktı.