Basın Bültenleri

HELAL GIDA PAZARI BÜYÜYOR

Makarnanın tarifini değiştiren Selva Gıda, aldığı Helal Gıda sertifikasıyla sunduğu kalite ve güveni tescilledi. Makarna üreticisi kimliğiyle Helal gıda sertifikasını alan ilk firmalardan olan Selva Gıda, sertifika aracılığıyla ihracat faaliyetlerini güçlendirecek.

HELAL GIDA PAZARI BÜYÜYOR

Makarnanın tarifini değiştiren Selva Gıda, aldığı Helal Gıda sertifikasıyla sunduğu kalite ve güveni tescilledi. Makarna üreticisi kimliğiyle Helal gıda sertifikasını alan ilk firmalardan olan Selva Gıda, sertifika aracılığıyla ihracat faaliyetlerini güçlendirecek.

20 yılı aşkın süredir sunduğu kalite ve güvenle makarnanın tarifini değiştiren Selva, Helal Gıda Sertifikası aldı. Sade makarnayı Çorba Sefası, Salata Keyfi, Ziyafet Sofrası gibi ürün gruplarında pişirme önerisine göre sınıflandırarak Türkiye’nin yanı sıra dünyada da bir ilke önderlik eden Selva, aldığı helal gıda sertifikasıyla üretiminin İslami usullere uygun olarak yapıldığını belgeledi. Böylelikle ihracat faaliyetlerini güçlendirecek bir adım atmış oldu.

Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) tarafından verilen Helal Gıda Sertifikası’nı alarak sunduğu kalite ve güveni tescilleyen firma, dünyada 2 trilyon dolar olarak ifade edilen helal pazarında ihracat odaklı olarak pay almayı hedefliyor.Üretimin İslamî usullere uygun yapıldığını gösteren sertifika, firmanın yurtdışıyla olan bağlantılarını güçlendirecek. İç piyasa açısından bakıldığında ise, gıda güvenliğini bir üst düzeye çıkardığını belgeleyerek, hedef kitlesini genişletmeyi planlıyor. Türkiye’de helal gıda sertifikasına sahip yaklaşık 150 kadar firma bulunuyor. Bugün itibariyle sertifika almak için başvuran 50 firma, kuruluş tarafından inceleniyor.

Hedef, uluslar arası pazarlarda aktif olmak 

Helal gıda sertifikasının ihracat faaliyetlerini güçlendirerek yurt dışında yaşayan Müslümanlara ulaşmayı sağlayacağını belirten Selva Genel Müdürü Mehmet Karakuş, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Selva olarak bugüne kadar sunduğumuz kalite ve güveni İslami usullere uygun çalışma hassasiyetimizi en üst düzeyde tutarak gerçekleştirdik. Bu sertifika ile öncelikle bunu tescil ettirdik. Ayrıca ihracat faaliyetlerinde elimizi güçlendiren bir belgeye kavuştuk. Bu belgenin zorunlu olmasını isteyen ülkelere karşı samimiyetimizi bir kat daha artırarak ilişkilerimizi sürekli kılacağız. Orta Doğu ve Orta Asya bölgesi olmak üzere tüm dünya müslümanları ve dini hassasiyeti olan tüketiciler için de tercih edilen markalardan biri olacağız. Özellikle Endenozya, Malezya ve Singapur gibi ülkelere yaptığımız satışın yüzde 50 oranında artmasını bekliyoruz.  Sertifikamızı aynı zamanda Dünya Helal Konseyi’nin üyesi olan GİMDES’ten alarak belgemize uluslararası tescil kazandırdık. Amacımız bu sertifika ile uluslararası pazarlarda da aktif olarak yer alabilmek”

GİMDES HAKKINDA

62 ülkede temsilcisi bulunan Dünya Helal Konseyi’nin (World Helal Council- WHC) Türkiye temsilcisi olan GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği) 2005 yılında Faruk Köse tarafından kuruldu. Bir çeşit sivil toplum kuruluşu olarak hizmet veren derneğin başkanlığını Dr. Hüseyin Kami Büyüközer yürütüyor. Gıda ve ihtiyaç maddeleri ile sağlıkta ve temizlikte kullanılan maddeler üzerine proje üretenlerin üzerine ya da üretimde bulunmak, bu kapsamda hizmet çerçevesini yaygınlaştırmak isteyenlere yardımcı olmak organizasyonu sağlamak derneğin çalışmaları arasında yer alıyor.