Basın Bültenleri

GENÇ FRANSIZ MÜHENDİSLER SELVA’YI ZİYARET ETTİ

Fransa’dan gelen misafirlerini ağırlayan Selva Gıda, ziyaretçilerine üretim tesislerini gezdirdi.

GENÇ FRANSIZ MÜHENDİSLER SELVA’YI ZİYARET ETTİ

 

Fransa’dan gelen misafirlerini ağırlayan Selva Gıda, ziyaretçilerine üretim tesislerini gezdirdi.

Clermont-Ferrand şehrindeki Vetagro Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 24 öğrenci 2 öğretim görevlisinin düzenlediği gezide Türkiye’de birçok üretim tesisi ziyaret edildi. Son olarak, tesisleri Konya’da yer alan Selva Gıda için gezi planı yapan öğrenciler tesislerde yaklaşık iki saat kaldılar.
 
Öğrenci grubunun başında bulunan Prof Dr. Charlotte Garden gezi planlarına Selva’yı dâhil etmelerini nedenlerini şu şekilde sıraladı. “Dünya’nın en fazla makarna ihraç eden ülkelerinden biri olan Türkiye’de İtalyan Teknolojisi ile Türk Damak tadına uygun makarna üretmeyi başaran ve makarnanın tarifini değiştirdiklerini iddaa eden Selva’yı çok merak ettik. Türkiye’de makarna sektörü adına birçok ilke imza attıklarını da duyduk ve tüm bunları üretim tesislerinde birebir görmek istedik” dedi. 
 
Hammaddenin fabrikaya girişi, irmik, makarna üretim aşamaları ve laboratuar ortamına kadar birçok kısmı inceleyen genç mühendisler Selva Gıda’nın üretim prosesini detaylı bir şekilde gözlemlediler ve çok beğendiler.
 
Gezi sonrasında Selva yetkilileri tarafından “Selva Lezzet Şenliği” kolileri armağan edilen öğrenciler, dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen Selva’yı ülkelerindeki tüketicilere ve sektör temsilcilerine anlatacaklarını ve gönül rahatlığıyla yiyeceklerini belirttiler.