Basın Bültenleri

Dünya Makarna Günü 70 ülkede Selva ile kutlandı

Türkiye’nin markalı makarna ihracat birincisi olan Selva Gıda, Dünya Makarna Günü’nü kutladı. Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, Dünya Makarna Günü dolayısıyla Selva olarak birçok etkinlik planladıklarını ancak Van’da yaşanan deprem sonrası etkinliklerini iptal ettiklerini ve kısa sürede organize olarak bölgeye gıda yardımı gönderdiklerini dile getirdi.

Makarna sektörünün önde gelen firmalarından Selva, 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nü kutladı. Dünya Makarna Günü’nde ve her gün “Selva” diyen şirket, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da iddialı.

 

İhracat yelpazesini hızla genişleten ve kurulduğu günden bu yana 113 ülkeye ihracat yapan Selva, bugün itibariyle 70 ülke olmak üzere beş kıtaya ürünlerini gönderiyor. Sadece kendi markasıyla ihracat yapma stratejisiyle özellikle Japonya başta olmak üzere Uzakdoğu pazarında kalıcı büyümeyi sağlayan Selva, 2006 yılından bu yana Türkiye’nin markalı makarna ihracat birincisi oldu ve halen markalı makarna ihracat birinciliği devam ediyor.
Selva Gıda Genel Müdürü Mehmet Karakuş, yıllık cirolarının yüzde 50’ye yakınını ihracattan sağladıklarını kaydetti. Karakuş, “2010 yılında Avrupa Birliği’ne ağırlık verdik. Bu pazarda hızla ilerliyoruz. 2012 yılı için en büyük hedefimizi satış rakamları zaten iyi olan ihracat yaptığımız ülkelerde bu rakamları yüzde 30-40 oranında artırmak” dedi.

 

Yatırımlar tam gaz

 

Yatırımları hakkında bilgi veren Mehmet Karakuş, Selva Gıda olarak kapasitelerini yüzde 75 oranında artıracak yeni bir yatırımlarının bitmek üzere olduğunu kaydetti. 2010 yılı ilk çeyreğinde start verdikleri bu yatırımın Selva Gıda ‘ya ortalama 8 milyon TL’ye mal olduğunu ifade eden Karakuş, böylelikle 120 ton olan günlük üretimin 210 tona kadar çıkaracaklarını söyledi. Karakuş, “Selva Gıda’nın bu yatırım ve kapasite artırımı ihracata yönelik büyük sevkıyatlarda kolaylık sağlamak adına gerçekleştiriliyor” dedi.

 

Kojenerasyon yatırımlarına değinen Karakuş, kendi elektriklerini kendilerinin üreteceğini vurguladı. Kojenerasyon tesislerinin yıl sonu gibi elektrik üretmeye başlamasının planlandığını açıklayan Karakuş, “Kojenerasyon tesisinde gaz motoru kullanılıyor ve motorun yakıtı doğalgaz. Bu projenin geri dönüş süresi de üç yıl olarak hesaplandı” dedi. Karakuş, yeni ürün geliştirme ve AR-GE yatırımlarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

İlklere imza atıyor

 

Selva’nın ilk günden itibaren sektörü dönüştürecek yenilikler yaptığını vurgulayan Mehmet Karakuş, ilk kez sektörde sade makarnanın pişirme önerisine göre kategorize edildiğini kaydetti. Karakuş, “3 dakikada pişen Şipşak Makarna bu tesislerde üretildi. Ayrıca dünyada bir ilk olan “Meyveli irmik” i biz tüketiciye tattırdık. Anadolu Lezzetleri Grubumuz ile geleneksel mantı ve erişteye yeniden hayat verdik” dedi.